BIKING TRACKS (road, tracking, mountain and special bikes)

Pstruzi Guesthouse holds a certificate Cyclists Welcome – it means we have just anything the cyclists may need: bike room, bike “washer“, small bike and defect repair shop (including basic spare parts), charging point for electric bikes, cyclist maps of the neighborhood of the guesthouse, first-aid kit and many other things and services to meet the cyclists´ requirements.

In summer months, Pstruzi at Merklin is a perfect spot for biking. It lies in a charming valley in a beautiful corner of Krusne hory mountains, 19 km north of Carlsbad. The village of Pstruzi is situated where the river Bila meets the river Cervena Bystrice in a deep green valley and is a perfect hideaway for those of you who are looking for a calm peace surrounded by wonderful countryside. All biking tracks are more than 400 km long and you can use cyclist buses crossing several routes. For more information on cyclist buses, see http://www.autobusy-kv.cz/jizdni-rady-cyklobusy.html. Around Pstruzi (Plesivec-Pernink-Bozi Dar-Klinovec), you can ride bikes at various levels (road, tracking, mountain bikes). Lukas Bauer, the best Czech cross-country skier (1 silver medal at Winter Olympic Games, 2 bronze medals at Winter Olympic Games, one-time winner of the World Cup, two-times winner of Tour de Ski) has his biking track here. Lukas Bauer is firmly connected to Krusne hory where he lives with his family and trains www.lukasbauer.cz

BIKING TRACKS PSTRUZI:

Krusnohorska expressway is 242 km long and leads though: Cheb – Frantiskovy Lazne – Vojtanov – Luby – Kraslice – Bublava – Jeleni – Horni Blatna – Pernink (Pstruzi) - Bozi Dar – Medenec – water tank Prisecnice – Hora sv. Sebestiana – Kalek – Mikulovice – water tank Flaje – Nove Mesto – Cinovec – Fojtovice – Krasny Les – Sneznik

Maps of the guesthouse Pstruzi surroundings http://www.mapy.cz/#!t=s&x=12.833133&y=50.346264&z=14&q=pension%2520pstru%25C5%25BE%25C3%25AD&qp=12.806891_50.341670_12.838990_50.353496_14&l=16

Krusnohorska summer expressway (3 km from the guesthouse Pstruzi) http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/

Lukas Bauer, the best Czech cross-country skier (1 silver medal at Winter Olympic Games, 2 bronze medals at Winter Olympic Games, one-time winner of the World Cup, two-times winner of Tour de Ski). 

Lukas Bauer Tour (17 km from the guesthouse Pstruzi) www.bozidar.cz/cz/cyklisticky-okruh-lukas-bauer-tour

Jens Weissflog, the best ski jumper (3 gold medals at Winter Olympic Games, 1 silver medal at Winter Olympic Games, two-times world champion, four-times winner of four-bridges tour, one-time winner of the World Cup)

Jens Weissflog Tour (17 km from the guesthouse Pstruzi) www.bozidar.cz/cz/cyklisticky-okruh-jens-weissflog-tour

OTHER BIKING TRACKS:

Less demanding – biking tracks (road and tracking bikes)

These are technically undemanding tours. Tracks lead over local roads and road class III. In some cases, reinforced wood paths with level surface are used. The tracks are not marked, you can use a tourist or cycling map of the area to go through them. See more at www.bozidar.cz/cz/cykloturistika

More demanding – biking tracks (mountain bikes)

You can ride also more difficult tours recommended mainly for mountain bikes. See more at www.bozidar.cz/cz/cykloturistika

Very demanding -  downhill tracks (mountain or special bikes)

You can take your bikes for free to the top of Krusne hory by the chairlift Jachymov – Klinovec. You can get to the entry station of the chairlift in Jachymov at 3 km from the local roundabout via the street K lanovce.  At Klinovec, you can choose from 4 basic downhill routes. You can see more at www.bozidar.cz/cz/cykloturistika

At Klinovec, cup competition and championships of the Czech Republic in downhill riding on mountain bikes are organized annually.

STONEMAN BIKE aneb Krušnohorská výzva (Pension Pstruží)

Co je Stoneman Bike aneb Krušnohorská výzva?

To je 162 km na kole, při nastoupání 4400 výškových metrů, přes 9 vrcholů Krušných hor, ve 2 státech (Česko a Německo). Start horské výzvy (Stoneman) můžete začít v Pensionu Pstruží - zde si koupíte startovací balíček (ubytování) a můžete vyrazit na cestu krásnou tratí a přírodou. Pokud stihnete trať projet do 3 dnů, dostanete vlastní trofej a od Pensionu Pstruží jako dárek i sekt. Závod Stoneman založil Roland Stauder (mistr světa MTB Maratonu a vítěz Dolomitenmannu). Momentálně jsou závody Stoneman v Itálii (Dolomity), Švýcarsko (Alpy), Německo a Česko (Krušné hory).

Více informací na http://www.stoneman-miriquidi.com/en/ nebo nás kontaktujte na mob. 727 882 732 (správce penzionu) a ubytovani@pension-pstruzi.cz

Start závodu, startovací balíčky a poháry?

Start Stonemna je u Pensionu Pstruží a startovací balíčky (viz. foto níže) jsou v několika možnostech (cenové kategorie):

  • Balíček s pohárem a kamenem - pro jezdce, který jede poprvé (zlatý, stříbrný nebo bronzový pohár) + sekt (balíček je pro jezdce, který zdolá trať do 3 dnů) cena je 1099 Kč + ubytování v penzionu. 
  • Balíček s prodlouženou tyčkou na kámen - pro jezdce, který Stonemana už jel a pohár už má doma (zlatý, stříbrný nebo bronzový kámen) + sekt (balíček je pro jezdce, který zdolá trať do 3 dnů) cena je 549 Kč + ubytování v penzionu.
  • Balíček s medailí - pro jezdce, který jede poprvé (medaile) + sekt (balíček je pro jezdce, který zdolá trať od 4 do 6 dnů) cena je 799 Kč + ubytování v penzionu. 
  • Balíček základní - pro jezdce, který jede trať poprvé jako projížďku nebo trénink (bez poháru) + sekt (balíček je pro jezdce, který zdolá trať od 1 do 6 dnů) cena je 699 Kč + ubytování v penzionu (pro jezdce, který už Stonemana jel za 449 Kč + ubytování v penzionu)
Balíčky pro zakoupení najdete na webových stránkách penzionu http://www.pension-pstruzi.cz/en/pricelist-and-rules/

Kudy vede trať, jak je označena a jak dostanu pohár?

Trať vede nejkrásnější přírodou Krušných hor a to hned dvou států. Cestou potkáte nádherná panoramata (rozhledny), úžasná údolí a řeky nebo neskutečné rokliny (Vlčí jámy nebo Ledová jáma). Cestou můžete potkat i Lukáše Bauera našeho nejlepšího běžce na lyžích (který na trase bydlí) nebo i Jense Weissfloga (3x olympijský vítěz ve skoku na lyžích a 2x mistr světa). Trať je značena před každou odbočkou a preventivně i za odbočkou. Na trati jsou kontrolní body - při projetí kontrolního bodu je nutné si označit Váš štítek jezdce. Po zdolání trati do 3 dnů, dostanete v cíli v Pensionu Pstruží pohár Stonemana a sekt.